Przejdź do treści

Kapitan – to też brzmi dumnie!

Dziś słów kilka o naszych klubowych, ligowych kapitanach ale i nie tylko…

Zacznijmy od początku…

Drużyna piłkarska to zwykle 11 zawodników, którzy wspólnymi siłami zmierzają ku temu aby spełniać swoje piłkarskie marzenia. Zasadniczo, wysokie umiejętności poszczególnych graczy na danych pozycjach zwiększają szansę na sukces ale też ważna jest jeszcze jedna kwestia.


Oczywiste jest bowiem, że perfekcyjne drużyny piłkarskie to nie chleb powszedni – tym bardziej w piłce amatorskiej czy dziecięco – młodzieżowej. O tym że piłkarskie ekipy często miewają dołki formy wiadomo nie od dziś. Szczególnie więc w takich momentach szatnia potrzebuje wsparcia a od tego jest nie kto inny jak właśnie Kapitan Drużyny! Prawdziwy kapitan musi być wojownikiem, który jest w stanie dać z siebie maksimum. Taka osoba ma autorytet, potrafi poderwać drużynę do walki!

Jest to bardzo ważna i odpowiedzialna funkcja, która nie kończy się na podpisie w protokole i założeniu opaski na ramię. Kapitanem nie zostaje się przez przypadek. Niekiedy błędnie interpretuje się tą zaszczytną posługę jako wyróżnienie dla najlepszego piłkarza. Otóż nie. Kapitan wcale nie musi być najlepszy w drużynie. Nie musi „ciągnąć” jej sportowo na boisku, ale już w szatni musi być liderem i przywódcą. Osobą, która zmotywuje do walki, da sygnał do ataku, będzie prowadziła zespół i oddziaływała na niego szczególnie poprzez sferę mentalną. Oczywiście aby spełnić powyższe kryteria, kapitan musi budzić szacunek u kolegów i mieć wśród nich posłuch.

Jest on również łącznikiem pomiędzy zespołem, a trenerem oraz zarządem danego klubu. Kapitan ma też za zadanie być niejako mentorem i autorytetem dla młodych zawodników, co zwłaszcza w dzisiejszych czasach nie jest rzeczą prostą.

W profesjonalnym futbolu kapitan jest odpowiedzialny za drużynę również poza boiskiem na przykład podczas zgrupować, czy wyjazdów. Wszelkie ekscesy kolegów pośrednio uderzają w niego. Mimo wszystko kapitan powinien zawsze murem stawać za swoim zespołem, a stosunki na linii kapitan – drużyna powinny opierać się na wzajemnym zaufaniu.

NASI KAPITANOWIE

Kapitanem pierwszej drużyny seniorskiej Raby jest pomocnik, Damian Piwowarczyk (na zdjęciu). “Milup” w klubie z Podgórskiej zaliczył już ponad 300 spotkań ligowych, i na dziś jest jednym z najbardziej doświadczonych graczy w kadrze trenera Turczy. W drużynie – pod jego nieobecność – opaskę zakładają Konrad Kabaja lub Michał Ruman.

W B-klasowych, seniorskich rezerwach kapitanem zespołu jest prawdziwy ligowy weteran, Janusz Krawczyk (na zdjęciu poniżej). Kiedy na murawie zabraknie skrzydłowego Janusza, jego następcą zostaje zwykle Piotr Żuk.

Dowodzącym ekipą juniorów jest na boisku Krystian Ładyga (na zdjęciu poniżej). Kiedy jednak ten 17-letni napastnik nie mógł pojawić się na murawie – jego role przejmował Damian Gubała.

Wśród trampkarzy I, boiskowym liderem jesienią był Jakub Szczepański (na zdjęciu w granatowej koszulce), natomiast w “dwójce” opaskę zakładał przeważnie golkiper, Piotr Stasik.

W czerwonym trykocie, Piotr Stasik.

W drużynach młodzików jesienią stały kapitan był tylko w “jedynkach” gdzie rolę tą pełnił Adam Murzyn. W Rabie II i III opaskę zakładało kilku futbolistów. Tutaj na zdjęciu w M2 Adrian Żuk, natomiast w M3 Bartosz Jamborski.

kapitan M1, Adam Murzyn.
kapitan M2, Adrian Żuk.
kapitan M3, Bartosz Jamborski.

A na koniec… 4 cechy doskonałego kapitana drużyny

1: Wielkie serce do gry – maksymalne zaangażowanie i 110% poświęcenia dla kolegów!

2. Dyscyplina – dobry kapitan musi być punktualny, zawsze przygotowany w 100% do gry.
3. Dobre relacje z trenerem – komunikacja, komunikacja i jeszcze raz komunikacja. Kapitan musi żyć w dobrych relacjach z trenerem i być łącznikiem pomiędzy nim a resztą futbolowej  ekipy.

4. Znajomość kolegów z szatni – prawdziwy lider drużyny to także prawdziwy kumpel dla reszty graczy!

źródło: własne/romanowo.pl/akademiareissa.pl